.post img {max-width:80% !important}

niedziela, 20 stycznia 2013

Zainspiruj się orientem - Chiny

Podczas świąt zrobiłam sobie przerwę od wyzwań, ale w końcu czas je nadrobić :)
Zapraszam więc na kolejne inspiracje.


Chiny to jeden z największych krajów i jeden z największą liczbą ludności. Jest bardzo zróżnicowany kulturowo i geograficznie. Kultura Chin bardzo różni się od kultury Zachodu, ale nie znaczy to, że jest mniej ciekawa.


Sztuka kaligrafii


Kaligrafia dosłownie oznacza „dobre pisanie”. Jednak chińska kaligrafia nie może być tylko definiowana 
jako „pisanie” chińskich znaków. Również nie może być opisywana jako sposób na upiększanie chińskich znaków. Często są to błędne założenia. Najważniejszym aspektem tego jest założenie, że jest to emocjonalna forma sztuki niosąca myśli i uczucia artysty.Chiński zodiak
Dwanaście zwierząt w okręgu wywodzącym się z legendy o Buddzie, który zaprosił wszystkie zwierzęta, aby przyłączyły się do niego w dzień Nowego Roku. Tylko dwanaście zwierząt przyszło zobaczyć Buddę. W nagrodę obiecał uczynić z nich patronów nadchodzących lat w kolejności, w jakiej przybyły. Zwierzętami tymi były:
 1. szczur鼠,
 2. wół牛,
 3. tygrys虎,
 4. zając兔,
 5. smok龙,
 6. wąż蛇,
 7. koń马,
 8. owca羊,
 9. małpa猴,
 10. kogut鸡,
 11. pies狗,
 12. świnia猪.
Tak naprawdę wół powinien być pierwszy, ale ponieważ szczur siedział na jego grzbiecie i zeskoczył tuż zanim przybyli, stąd szczur jest pierwszym zwierzęciem. Inna legenda mówi, ze Budda zaprosił zwierzęta w dniu, w którym miał opuścić ziemię i tylko dwanaście zwierząt się pojawiło.
Doktryna dwunastu znaków zodiaku pojawiła się za czasów dynastii Han, co sprawia, że ma więcej niż 2000 lat. Znaki zodiaku są także rozpowszechnione w sąsiadujących z Chinami państwach.

Ying Yang
Według tradycyjnej chińskiej medycyny zdrowie i długie życie może być osiągnięte tylko wraz z istnieniem równowagi pomiędzy człowiekiem a kosmosem, pomiędzy człowiekiem a naturą i pomiędzy człowiekiem a jego własnymi organami.
Zasady Yin i Yang wywodzą się z Taoizmu, a kluczową zasada tej równowagi znajduję się w naturze czyli w kosmosie i oczywiście człowieku. Te dwa elementy uzupełniające się, nie mogące się rozdzielić i będące w balansie stale zmieniającym swoje położenie, są niezbędnymi warunkami istnienia. Najbardziej znany daoistyczny filozof Chin, Laozi, odnoście jedności i nierozdzielności Yin i Yang powiedział:
„Kiedy każdy postrzega piękność jako bycie pięknym, jest to już brzydota. Kiedy każdy myśli o dobru jako o byciu dobrym, jest to już zło. Bycie i nie bycie stworzyły się wzajemnie. Ciężkości i lekkości realizują się wzajemnie. Przed i po poprzedzają się nawzajem”.
Yin i Yang reprezentują przewidywalny i rytmiczny cykl. Ten cykl jest przerywany jak tylko jeden z elementów zaczyna dominować nad innym, redukując przez to moc elementu partnerskiego.
Ma to negatywny efekt na człowieka, głownie jego stanu fizycznego i psychicznego. Dlatego też celem powinno być dążenie do zachowania harmonicznego balansu pomiędzy elementami.
W naturze żeński element Yin jest odzwierciedlony np. w księżycu, ciemności, ciszy i ziemi. Męski Yang jest wyróżniony przez słońce, światło, ruch i niebo. Kiedy Yin i Yang spotykają się w naturze, tworzą życie. Jeżeli rozdzielają się, życie zostanie zniszczone. Człowiek osiąga i zachowuje zdrowie przez prowadzenie życia będącego w balansie.

To właśnie ten znak zainspirował mnie do stworzenia manicure.
Myślałam, że będzie to trudniejsze do wykonania, ale robi się go bardzo łatwo.
Informacje i zdjęcia pochodzą ze strony http://echiny.pl
8 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. E tam, wcale nie ;) Najdłużej czeka się na schniecie lakieru ;)

   Usuń
 2. A gdyby tak np. na jednym paznokciu zrobić ten znaczek a resztę naprzemiennie pomalować na biało i czarno :-)
  Muszę kiedyś spróbować :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. te paznokcie to majstersztyk! :O

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie Ci te paznokcie wyszły!:)))

  OdpowiedzUsuń
 5. świetnie Ci wyszło to zdobenie

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...